Około dwóch tysięcy przedstawicieli z dwustu pięćdziesięciu prywatnych firm gospodarki
odpadami z całej Polski, protestowało 30.03.2016 przed gmachem Sejmu RP przeciw wprowadzeniu kontrowersyjnego zapisu do nowelizacji ustawy Prawo zamówień publicznych (Pzp) o tzw. zleceniach in ? house, czyli bezpośredniemu zleceniu usług gospodarowania odpadami spółkom należącym do samorządu bez obowiązku ogłaszania przetargu. Protest rozpoczął się o godzinie 11:00 od odśpiewania hymnu państwowego. Zgromadzenie zostało podzielone na dwie części zmotoryzowaną – z udziałem śmieciarek, jeżdżących ulicami: Łazienkowską, Myśliwiecką, Górnośląską, Alejami Ujazdowskimi, Książęcą i Rozbrat oraz stacjonarną, która miała miejsce pod gmachem Sejmu RP. Podczas protestu można było zobaczyć i usłyszeć hasła ?Polskie firmy za nic mają, mieli wspierać a zabijają?, ?Będzie gorzej i drożej?, ?In house to rujnowanie polskich przedsiębiorstw.? Przed Parlamentem na ulicy Wiejskiej zostały przedstawione postulatyprzedsiębiorców, wypowiedziane przez przedstawiciela Związku Pracodawców Gospodarki Odpadami (ZPGO) Witolda Zińczuka. W ramach symbolicznego gestu członek ZPGO wyrzucił z ustawy stronę z zapisami in ? house, która trafiła do pojemnika na śmieci podpisanego ?złe prawo?. Dodatkowo Delegacja członków Ogólnopolskiego Komitetu Organizacyjnego (OKP) przekazała Wice Marszałkowi Sejmu RP Panu Terleckiemu w czerwono
-białej skrzyni ponad sześć tysięcy podpisów pracowników małych i średnich przedsiębiorstw z całej Polski sprzeciwiających się wprowadzeniu zapisu o zleceniach in – house. W związku z Dyrektywą unijną 2014/24/UE Polska ma obowiązek zmiany przepisów Prawa zamówień publicznych do 18 kwietnia 2016 roku. Jednak zapis o zlecaniu zamówień przez samorządy bez przetargu, czyli in ? house nie musi się tam znaleźć, żeby wypełnić unijną Dyrektywę, mówią specjaliści w dziedzinie Prawa Zamówień Publicznych.

Decyzja o zawiązaniu OKP została podjęta po tym, jak Rząd zignorował uchwałę nr 3 Rady Dialogu Społecznego – powołaną przez Prezydenta Dudę – z 18 lutego, w której reprezentatywne organizacje pracodawców (Lewiatan, Krajowa Izba Gospodarcza, Związek Pracodawców RP i Związek Przedsiębiorców i Pracodawców) jak również największe centrale związkowe (Solidarność i OPZZ) wypowiedziały się zdecydowanie przeciwko zleceniom in ? house. Główne cele protestu, to usunięcie z nowelizacji ustawy Pzp zapisu o in?house, niszczącego prywatny sektor gospodarki odpadami, składający się głównie z rodzinnych firm, zachowania konkurencji na rynku gospodarki odpadami i równego traktowania firm bez względu na formę własności. Prywatne firmy, to około 56% rynku, ponad 18000 pracowników w całej Polsce, którzy pójdą na bruk wraz ze swoimi pracodawcami po wprowadzeniu nowelizacji z zapisem o in ? house. To także stałe inwestycje w rozwój i wysoka jakość usług.
Wprowadzenie monopolu samorządów, to nie tylko zamach na wolny rynek, jak mówi przedstawiciel ZPGO i powrót do zasad rodem z PRL, ale też podwyższenie opłat za wywóz odpadów dla mieszkańców. Mogą one wzrosnąć według szacunków od piętnastu do pięćdziesięciu procent w przeciągu czterech lat, co jest nieuniknione w przypadku monopolu, mówi Zińczuk. Jedno jest pewno nie zanotujemy wzrostu zadowolenia ze standardów wykonywanych usług, kwituje członek ZPGO.
Raport NIK ?Realizacja zadań publicznych przez spółki tworzone przez Jednostki Samorządu Terytorialnego? w miażdżący sposób, słowa członka ZPGO potwierdza, wytykając spółką komunalnym między innymi brak efektywności i optymalizacji kosztów. Raport ten został opublikowany w dniu, w którym rząd podjął decyzję o przyjęciu projektu nowelizacji ustawy Pzp z zapisem o in ? house.
Pierwsze czytanie ustawy w Sejmie jest zaplanowane na 31.01.2016 r.
Protest zorganizowany został zorganizowany przez Ogólnopolski Komitet Protestacyjny (OKP) przy wsparciu ZPGO i PIGO.
W proteście wzięli udział między innymi Przedstawiciele Związku Zawodowego Solidarność
Protest był pokojową inicjatywą, która nie uderzała w mieszkańców ? usługi wywozu odpadów były świadczone według harmonogramu, bez zakłóceń i opóźnień.
Kontakt dla dziennikarzy:
Justyna Adamiec tel. 506 79 29 65 e ? mail media@zpgo.pl
Informacje dodatkowe:
Związek Pracodawców Gospodarki Odpadami (ZPGO)jest ogólnopolską organizacją założoną w maju 2004 roku. Zrzesza Pracodawców szeroko pojętej gospodarki odpadami i higieny komunalnej. Związek Pracodawców Gospodarki Odpadami jest organizacją samorządną i niezależną politycznie oraz niezależną w działalności statutowej od organów administracji państwowej, samorządu terytorialnego oraz innych organizacji.
Reprezentuje i chroni interesy Pracodawców, między innymi poprzez udział w tworzeniu i opiniowaniu aktów prawnych, udział w pracach komisji legislacyjnych oraz wymianę informacji. Pracodawcy poprzez zaangażowanie w działalność Związku mają większy wpływ na kształtowanie przepisów i politycznych decyzji dotyczących działalności gospodarczej w Polsce oraz zyskują ochronę, wsparcie i pomoc organizacji, która działając w imieniu dużej grupy jest skuteczniejsza.
Więcej: www.zpgo.pl
Polska Izba Gospodarki Odpadami (PIGO) została powołana 14 kwietnia 2003 r. jako organizacja samorządu gospodarczego przez 145 przedsiębiorstw zajmujących się gospodarką odpadami oraz higieną komunalną. PIGO działa w oparciu o ustawę o izbach gospodarczych, która zapewnia realizację zasadniczych celów statutowych tzn. reprezentowanie i ochronę interesów branży wobec organów państwowych innych organizacji krajowych i zagranicznych oraz tworzenie warunków dla rozwoju przedsiębiorczości w gospodarce odpadami. Izba zabiega o to, aby w zgodzie z zasadami gospodarki rynkowej i zrównoważonego rozwoju, poprzez proekologiczne mechanizmy prawne i ekonomiczne, promowane były w tej dziedzinie: nowoczesna technika komunalna, redukcja odpadów u źródeł ich powstawania, rozwój systemów odzysku, recyklingu oraz bezpiecznego dla ludzi i środowiska ich unieszkodliwiania.
Więcej: http://pigo.org.pl/