PATRONAT: 29. Konferencja Eksploatacja i rekultywacja składowisk odpadów 2019, ABRYS, Szklarska Poręba

Kiedy:
5 marzec 2019 – 7 marzec 2019 całodniowy
2019-03-05T00:00:00+01:00
2019-03-08T00:00:00+01:00

Konferencja ?Eksploatacja i rekultywacja składowisk odpadów? to niemal od trzech dekad przestrzeń transferu wiedzy i wymiany doświadczeń pomiędzy osobami zajmującymi się eksploatacją składowisk odpadów a światem nauki i biznesu. Tegoroczne spotkanie odbędzie się w ciekawym momencie wejścia w życie zmian Ustawy z 20 lipca 2018 roku o odpadach i niektórych innych ustaw.

ZŁOŻONA PROBLEMATYKA

Na spotkaniu omawiany będzie szereg ważnych i ciekawych zagadnień. Poza zmianami prawnymi eksperci poruszą problematykę rekultywacji składowisk na konkretnych przykładach. Przedstawimy m.in. projekt LUMAT, czyli rewitalizację hałdy pocynkowej w Rudzie Śląskiej.Ponadto poruszymy temat eksploatacji farmy fotowoltaicznej na zrekultywowanym składowisku odpadów w gminie Ustronie Morskie oraz zaprezentujemy zagraniczny projekt rekultywacji i zagospodarowania zamkniętego składowiska odpadów w Cork (Irlandia). Nie zabraknie też tematu o próbach likwidacji składowiska kwaśnych smół porafinacyjnych (tzw. Doły Kwasowe) po rafinerii w Czechowicach-Dziedzicach. Omówimy bieżące problemy eksploatacji składowisk, takie jak  odory, skarpy, ptactwo i odcieki. Kilka wystąpień będzie poświęconych też kwestii biogazu składowiskowego, m.in. systemów wsparcia dla biogazu zgodnie z nową ustawą o OZE. Prelegenci pochylą się także nad kwestią monitoringu i pożarów na składowiskach, wskazując praktyczne rozwiązania i przykłady prewencji. Bezpieczeństwo pożarowe, termowizja, możliwości wykorzystania dronów do monitoringu to tylko niektóre z wybranych tematów.

WARSZTATY ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW

Ponieważ uczestnicy poprzednich edycji konferencji sygnalizowali organizatorom chęć praktycznej nauki rozwiązywania niełatwych problemów związanych z eksploatacją składowisk, w tym roku po raz pierwszy planowane jest przeprowadzenie warsztatów w oparciu o metodę PROBLEM SOLVING. Odbędą się one trzeciego dnia spotkania, a ich uczestnicy dowiedzą się m.in., jak zarządzać składowiskiem odpadów w realnych sytuacjach kryzysowych takich jak pożary czy skażenie wód podziemnych oraz jak poradzić sobie z komunikacją z mediami podczas takich zdarzeń. Jednak konferencja to nie tylko referaty i dyskusje. Dlatego pierwszego dnia wydarzenia uczestnicy spotkają się podczas uroczystej kolacji połączonej z imprezą tematyczną w stylu rock?n?roll, a dzień później udadzą się na klimatyczny spacer z pochodniami nad Wodospad Szklarki w towarzystwie Walończyków. Zwieńczeniem tego wieczoru będzie kolacja w restauracji w aurze karkonoskich legend i tradycji.

Szczegóły: https://tiny.pl/tx2lr