XXIX Forum Ekonomiczne 2019, Krynica Zdrój

3
Kiedy:
3 Wrzesień 2019 – 5 Wrzesień 2019 całodniowy
2019-09-03T00:00:00+02:00
2019-09-06T00:00:00+02:00

Jeśli początek września, to Forum Ekonomiczne. Jeśli Forum Ekonomiczne, to Krynica. Od dwudziestu dziewięciu lat (w tym roku 3-5 września) jest to najważniejsze spotkanie politycznych i ekonomicznych elit Europy Środkowo-Wschodniej. W tym roku hasło przewodnie konferencji brzmi – „Europa jutra. Silna, czyli jaka?”

 

 

O tym, czy dzisiaj polska gospodarka jest silna i jakie będzie jej „jutro” w Europie będą dyskutować w ramach panelu Jaka będzie przyszłość polskiej gospodarki? zaproszeni goście, a wśród nich Jerzy Kwieciński,  Minister Inwestycji i Rozwoju,  Jan Krzysztof Bielecki, Przewodniczący Rady Partnerów, EY, Janusz Steinhoff, Przewodniczący Rady Krajowej Izby Gospodarczej i prof. Grzegorz Kołodko, wykładowca Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie.

Jak wynika z oficjalnego raportu Międzynarodowego Fundusz Walutowego, w 2018 roku wskaźnik PKB w przeliczeniu na jednego mieszkańca wyniósł dla Polski ok. 72% wskaźnika wyliczonego dla całej Unii Europejskiej. Oznacza to, iż na przeciętnego mieszkańca Polski przyrost gospodarczy wyniósł blisko 32 tysiące dolarów. Według ekonomistów wzrost gospodarczy Polski na przełomie ostatnich lat był w głównej mierze napędzany przez konsumpcję, niemniej jednak wielu ekspertów od razu zaznacza, że choć konsumpcja pozytywnie wpływa na PKB Polski, to nakłady inwestycyjne będą słabnąć w kolejnych latach.

To, co równie silnie wpływa na wskaźnik PKB naszej gospodarki, to sytuacja ekonomiczna w strefie euro, a zwłaszcza – poziom gospodarczy głównych partnerów handlowych Polski. Wyniki polskiego eksportu, jak przewidują specjaliści, nadal będą pod presją negatywnych zjawisk w europejskiej gospodarce oraz napięć w globalnym handlu, takich jak np. wojny handlowe czy Brexit. Czy zatem optymizm jest uzasadniony i na jak długo powinno nam go wystarczyć? Czy powinniśmy większą uwagę zwrócić na inwestycje, na to, aby budować w Polsce podstawy długoterminowego rozwoju?  O tym już na początku września w Krynicy.

Więcej: www.forum-ekonomiczne.pl