Można już oglądać ekologiczny mural KOM-EKO

Zakończyły się prace nad ekologicznym muralem, który powstawał na hali przy ul. Metalurgicznej 9b w Lublinie. Inicjatorem projektu była firma Ekopak, wchodząca w skład grupy Kom-Eko. Mural o powierzchni 1 200 m² jest najprawdopodobniej największą taką realizacją graficzną w województwie lubelskim.

Mural w komiksowej formie pokazuje rolę segregacji i przetwarzania odpadów w realizacji idei zrównoważonego rozwoju realizowanej przez spółki Grupy Kom-Eko. Malowidło ilustruje co dzieje się ze śmieciami, pokazuje wędrówkę odpadów od odzysku i recyklingu po produkcję energii. Wszystko robione jest po to, żeby jak najwięcej odpadów zostało zagospodarowane i jak najmniej trafiało na wysypisko. Bo poza walorem estetycznym, który dodał koloru w przemysłowej części Lublina, mural ma pełnić również rolę edukacyjną. Inicjatorzy projektu liczą, że wywoła pozytywny oddźwięk i wpłynie na promowanie działań na rzecz ochrony środowiska w regionie.

Do powstania tego muralu użyto specjalnych farb fotokatalitycznych, pochłaniających smog. Zawierają one dwutlenek tytanu, który jest katalizatorem reakcji chemicznej, wywołanej światłem, w czasie której zanieczyszczenia są neutralizowane do dwutlenku węgla i wody.

Autorem projektu muralu jest lubelska agencja reklamowa Ansza, zaś wykonawcą AeroMat.