Przegląd Komunalny: Jubileusz PIGO

Polska Izba gospodarki Odpadami w tym roku obchodzi 15-lecie działalności.

Zgromadzenie Założycielskie Izby odbyło się 14 kwietnia 2003 r. w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Przystąpiło wówczas do Izby 140 spółek prywatnych i komunalnych zajmujących się głównie odbieraniem i zagospodarowaniem odpadów. W następnych latach do Izby przystępowali producenci i dostawcy urządzeń i technologii, organizacje odzysku oraz firmy doradcze. Przyjęty przez Zgromadzenie Założycielskie Statut Izby z niewielkimi korektami obowiązuje do dzisiaj i jako podstawowe zadania Izby określa reprezentację i obronę interesów zrzeszonych przedsiębiorców oraz działania na rzecz rozwoju przedsiębiorczości w gospodarce odpadami. W Radzie Izby pierwszej kadencji zasiadali jej inicjatorzy: przewodnicząca Rady ? Krystyna Ostrowska (PUK Ostróda), wiceprzewodniczący Rady: Michał Dąbrowski (EKO-PUNKT O.O.) i Henryk Klimaszewski (SITA) oraz członkowie Rady: Edward Kaczorek (PUM Grudziądz), Marek Osiecki (REMONDIS) i Andrzej Kaczmarek (EKO-REGION Bełchatów).

Priorytetowe działania

Jednym z zasadniczych punktów programu PIGO od samego początku jej działalności było wdrażanie do polskiego prawa i praktyki przepisów i standardów UE, gdyż już przed formalną akcesją Polski do UE w 2004 r. zobowiązania w zakresie gospodarki odpadami, wynikające z Traktatu Akcesyjnego i dyrektyw UE, stały się najważniejszym kierunkiem zmian w przepisach prawnych i standardach technologicznych. W 2005 r. Izba przystąpiła do największej europejskiej organizacji branżowej, tj. Europejskiej Federacji Gospodarki Odpadami (FEAD) z siedzibą w Brukseli, zaś pięć lat później do European Compost Network z siedzibą w Bochum.

Najważniejszym zadaniem Polskiej Izby Gospodarki Odpadami w pierwszej dekadzie jej działalności był aktywny udział w pracach legislacyjnych związanych z radykalnymi zmianami zasad funkcjonowania krajowego rynku gospodarki odpadami komunalnymi. Zapoczątkowana jeszcze w latach 90. komercjalizacja i prywatyzacja tego sektora gospodarki oraz otwarcie go na konkurencję zaowocowały dynamicznym rozwojem działalności spółek prywatnych, które zdobyły ponad 50-procentowy udział w rynku usług odbierania i zagospodarowania odpadów. Jednakże kolejne nowelizacje przepisów ustawowych, a w szczególności zmiana ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach z 1 lipca 2011 r. spowodowały znaczące ograniczenie konkurencji na rynku gospodarowania odpadami. Data ta stanowi ważną cezurę czasową zarówno w gospodarce odpadami, jak i w działaniach Polskiej Izby Gospodarki Odpadami. Na mocy znowelizowanych wówczas przepisów z początkiem 2013 r. konkurencja spółek (prywatnych i samorządowych) o klienta na rynku gospodarowania odpadami została zastąpiona konkurencją o rynek w ramach przetargów organizowanych przez gminy. Wprowadzona równolegle regionalizacja zagospodarowania odpadów stanowiła istotny impuls do budowy przez sektor prywatny nowych instalacji oraz rozbudowy mocy przetwórczych istniejących zakładów.

Rozwój i doskonalenie

Wraz z przejęciem w 2013 r. przez gminy zarządzania rynkiem gospodarki odpadami podstawą działalności przedsiębiorstw prywatnych stały się przetargi gminne, zaś zapewnienie w nich uczciwej i równoprawnej konkurencji spółek prywatnych i samorządowych ? jednym z podstawowych postulatów Polskiej Izby Gospodarki Odpadami. W tym zakresie jednym z podstawowych zagrożeń, wynikających ze znowelizowanej w 2016 r. ustawy Prawo zamówień publicznych, jest nadużywanie przez samorządy gminne możliwości udzielania własnym spółkom zamówień z wolnej ręki na odbieranie i zagospodarowanie odpadów, bez stosowania procedur konkurencyjnych. Polska Izba Gospodarki Odpadami angażuje się w działania mające na celu rozwój i doskonalenie jakości selektywnego zbierania odpadów, recyklingu oraz efektywnego odzysku energii z odpadów resztkowych. Popiera także pilne wdrażanie do praktyki pakietu gospodarki o obiegu zamkniętym, w tym w szczególności pełne wprowadzenie w możliwie najszerszym zakresie rozszerzonej odpowiedzialności producenta w zakresie gospodarki odpadami opakowaniowymi, zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym oraz innych frakcji odpadów tzw. problemowych.

PIGO jako organizacja samorządu przedsiębiorców oraz forum wymiany poglądów i promowania dobrych praktyk i technologii jest otwarta dla wszystkich uczestników rynku odpadowego, niezależnie od wielkości czy też formy własności. Zapraszamy do członkostwa i współpracy!

Dariusz Matlak

prezes Zarządu Polskiej Izby Gospodarki Odpadami