11. Międzynarodowa Konferencja ?Selektywna zbiórka, segregacja i recykling odpadów?, odbędzie się w 4-6 lutego 2020 r. w Bielsko-Białej. Nadchodzący rok 2020 to wdrażanie kolejnego etapu zmian na rynku gospodarki odpadami komunalnymi. Jest to wymuszone ostatnimi nowelizacjami przepisów, dostosowaniem się do rosnących wymogów europejskich, zmaganiem się samorządu i przedsiębiorców z trudnościami z zagospodarowaniem czy dalszym zbytem sporej części frakcji odzyskanych odpadów, lawinowo rosnącymi kosztami. Dyskusja nad oczekiwanym przez wszystkich zwiększonym udziałem przemysłu w zbiórce i przygotowaniu do recyklingu odpadów (ROP) wchodzi w kolejną, oby decydującą, fazę dyskusji. Poszukiwane są sprawdzone pomysły na rosnące obowiązki gmin i firm m.in. w zakresie osiągania poziomów recyklingu wynikające z nowelizacji ustawy czystościowej.
Ważnym elementem konferencji będzie dyskusja pomiędzy recyklerami a zbierającymi odpady o rynku surowców odzyskanych. Nasze spotkanie zapowiada się jako ciekawie forum wymiany doświadczeń praktyków wdrażających efektywne i innowacyjne systemy selektywnej zbiórki, sprawdzone modele współpracy z mieszkańcami i gminami.
Podczas konferencji ponad 20 prelekcji, 4 sesje tematyczne, najlepsi eksperci, nowoczesny panel dyskusyjny, dodatkowo specjalne atrakcje oraz wyjazd techniczny.
Podczas konferencji będziemy mieli okazję do wymiany doświadczeń praktyków gospodarki odpadami. Będą to przedstawiciele administracji samorządowej głównie gminnej, przedsiębiorcy odbierający i zagospodarowujący odpady w tym recyklerzy, eksperci w tym przedstawiciele świata nauki. Zapraszamy wszystkich, którzy zajmują się nowoczesnymi systemami gospodarki odpadami komunalnymi.
Wiodącymi tematami na sesjach będą:
- Zmiany prawne i ich konsekwencje dla rynku
- Praktyczne wdrożenia w zakresie selektywnej zbiórki
- Rozszerzona odpowiedzialność producenta
- Aspekty ekonomiczne selektywnej zbiórki i recyklingu odpadów
- Rynek surowców odzyskanychSzczegóły: http://www.abrys.pl/szkolenia-i-konferencje/wyszukiwarka-konferencji/pojedyncza-konferencja/cal/event/id/258/2020/01/28/?tx_cal_controller%5Bpreview%5D=1&cHash=2b438e96a2a8558c05973efb4bc26d35

Związek Pracodawców Gospodarki Odpadami i ENERIS Surowce, inicjatorzy Koalicji na rzecz bezpieczeństwa pracowników służb komunalnych, zapraszają na pierwszą konferencję tematyczną w całości poświęconą kwestiom BHP w branży.
Wydarzenie pt. ?Wyzwanie – bezpieczni w pracy! Pierwsza konferencja służb BHP branży komunalnej? odbędzie się w ramach Targów EKOTECH w Kielcach, 27 lutego w godzinach 12.00-15.00 (sala kinowa w Hali F).
W ramach spotkania zostaną przedstawione następujące tematy:
- Prawo regulujące BHP w branży komunalnej, Paweł Legutko, Główny specjalista ds. BHP, Inspektor Ochrony Przeciwpożarowej, Sanikom
- Gospodarka paliwowa i rozwiązania GPS w zbiórce odpadów, Mikołaj Mąka, Koordynator Działu Logistyki, Przedsiębiorstwo Oczyszczania Miasta EKO Sp. z o.o.
- Niestandardowe przykłady działań na rzecz bezpieczeństwa w MBP i przy zbiórce odpadów, Ewa Oleszycka, Starszy inspektor ds. BHP, Z-ca Kierownika Działu Obsługi Klientów Kluczowych, BYŚ – Wojciech Byśkiniewicz
- Świadomość BHP pracowników służb komunalnych, Patryk Kot, Główny Specjalista ds. BHP, ENERIS CUW
- Bezpieczna baza, Małgorzata Górska, Specjalista ds. BHP, ENERIS Surowce Kielce
- Edukacja mieszkańców wspierająca bezpieczeństwo pracowników komunalnych, Magdalena Sułek-Domańska, Dyrektor ds. Komunikacji, ENERIS Surowce
- Ergonomia pracy kierowcy zawodowego, Paweł Ząbek, Inżynier BHP, Ergosmile Sp. z o.o.
Udział w konferencji jest bezpłatny, jednak konieczna jest wcześniejsza rejestracja na stronie Targów EKOTECH, w zakładce Wydarzenia Towarzyszące. Prosimy o zabranie na Targi wygenerowanego vouchera z kodem kreskowym.
Zapraszamy także na stoisko Koalicji BHP (Hala F, miejsce F22), gdzie eksperci będą przez 2 dni odpowiadać na pytania oraz dzielić się wiedzą i doświadczeniem.
***
Koalicja na rzecz bezpieczeństwa pracowników służb komunalnych powołana została w marcu 2019 r. z inicjatywy Związku Pracodawców Gospodarki Komunalnej i ENERIS Surowce. Jej celem jest zwiększenie bezpieczeństwa pracowników służb komunalnych oraz wsparcie w zakresie BHP firm i organizacji nieposiadających samodzielnych zasobów BHP. Ponadto celem jest budowanie świadomości społeczeństwa na temat zagrożeń stwarzanych przez śmieciarki i tworzenie standardów zachowań kryzysowych (np.: w sytuacji pożaru, wypadku śmieciarki). Członkowie Koalicji, dzieląc się doświadczeniami, wspólnie rozwiązują trudności w obszarze szeroko rozumianego bezpieczeństwa i higieny pracy.

Konferencja w 2020 roku to już 30. jubileuszowa edycja i najważniejsze wydarzenie dla branży związanej ze składowiskami odpadów. Konferencja odpowiada na zapotrzebowanie rynku oraz stwarza możliwość spotkania interesariuszy. Problematyka składowisk odpadów w związku z zachodzącymi na świecie zmianami jest nadal aktualna. Podczas konferencji przedstawione zostaną najważniejsze zmiany prawne wynikające m.in. z ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw, rozporządzenia w sprawie wymagań w zakresie ochrony przeciwpożarowej, rozporządzenia w sprawie składowisk odpadów oraz zmian decyzji m.in. w zakresie formy i wysokości zabezpieczenia roszczeń. Konferencja wskazuje uczestnikom dobre praktyki związane z monitoringiem składowisk. Porusza tematy ważne z puntu widzenia bezpieczeństwa (pożary składowisk) i zarządzania składowiskiem odpadów. Tegoroczna konferencja odpowie na pytanie jaka przyszłość czeka składowiska odpadów. Przedstawione zostaną projekty rekultywacyjne, szerzej omówiony zostanie także temat biogazu na składowiskach. W tegorocznej edycji zostanie powtórzona formuła konferencji ? alternatywą dla wyjazdu studyjnego będą warsztaty prawno-managerskie.
Główne zagadnienia konferencji:
1. Aspekty prawne:
– Składowanie odpadów po nowemu, co się zmieniło. Nowelizacja ustawy o odpadach
– Rozporządzenie w sprawie wymagań w zakresie ochrony przeciwpożarowej
– Wymagania prawne dla wizyjnego systemu kontroli składowisk
– Rozbieżność przepisów z praktyką stosowaną na składowiskach odpadów
– Dotacja NFOŚiGW do wali z nielegalnymi składowiskami odpadów niebezpiecznych
– Wnioski o zmianę decyzji w zakresie formy i wysokości zabezpieczenia roszczeń
– Jak nowa opłata marszałkowska wpłynie na składowanie odpadów w Polsce?
– Co powinna zawierać dokumentacja dotycząca rekultywacji składowisk
2. Eksploatacja i biogaz na składowiskach:
– Oczyszczanie odcieków na terenach składowisk odpadów
– Kogeneracja w eksploatacji
– Składowanie frakcji kalorycznej
– Wytyczne badań morfologicznych
– Emisja CO2 na składowiskach
– Potencjał energetyczny składowisk
– Wpływ frakcji bio na efektywność instalacji
– Uciążliwość odorowa
– Zwierzęta na składowiskach
– Jak sobie radzić w sytuacjach awaryjnych
3. Rekultywacja składowisk:
– Składowiska- czy widzi się dla nich przyszłość
– Wycieki składowiskowe
– Zmiany klimatu, a zagrożenia dla środowiska
– Zamknięcie składowiska i co dalej. Nowoczesne metody rekultywacji składowisk
– Nowe możliwości wykonywania okrywy rekultywacyjnej
– Odpady wykorzystywane w rekultywacji
– Nielegalne składowiska odpadów niebezpiecznych, jak z nimi walczyć?
– Transformacja energetyczna, przyszłość na zrekultywowanych składowiskach odpadów
4. Monitoring i pożary na składowiskach odpadów:
– Pożary odpadów: geneza, przyczyny i propozycje rozwiązań
– Pożary na składowiskach, a odszkodowania
– System monitoringu składowisk odpadów ? wyzwania dla instalacji
– Nowoczesne technologie – szansa dla monitoringu składowisk
– Baza danych o odpadach sposobem na uszczelnienie systemu gospodarki odpadami
– Kontrola składowisk po nowemu czy Straż Pożarna jest na przygotowana
Propozycje tematów na warsztaty:
– budowanie marki osobistej
– benchmarking, jako narzędzie doskonalenia organizacji
– rozwiązania, które pomagają w dążeniu do doskonałości
– narzędzia wspomagające eksploatację, zarządzanie i rekultywację
– wizyjny system kontroli miejsc magazynowania odpadów (dostępne metody, rozwiązania techniczne, uwiecznienie wizerunku a ochrona danych, spełnienie wymagań prawnych)
– zabezpieczenia roszczeń ( formy, instytucje uprawnione, zawieranie umów)
Zapraszamy Państwa na kolejną edycję konferencji na temat wykorzystania biomasy i odpadów na cele energetyczne – IX Forum Spalania Biomasy i Odpadów, które odbędzie się 5 marca 2020 roku w Katowicach.
IX edycja Forum będzie koncentrować się na możliwościach rynków biomasy i odpadów, w szczególności na obszarach biznesowych, prawnych i technicznych. Eksperci ocenią potencjał biomasy oraz paliw alternatywnych (RDF, SRF) na rynku i będą dyskutować na temat polityki rozwoju branży WTE (waste to energy) oraz zaprezentują najnowsze wdrożenia inwestycyjne z rynku.
Do udziału w konferencji zapraszamy: wytwórców ciepła i energii elektrycznej, producentów i dystrybutorów biomasy, paliw alternatywnych itp., przemysł energochłonny, dostawców rozwiązań i technologii, przedstawicieli inwestorów realizujących projekty budowy zakładów termicznego przekształcania odpadów, bloków biomasowych itp., przedstawicieli jednostek sektora publicznego, przedsiębiorstwa sektora komunalnego, podmioty kontrolujące jakość paliw, zakłady zagospodarowania odpadów, firmy projektowo-inżynieryjne i doradcze, kancelarie prawne oraz wszystkich zainteresowanych.
Program wydarzenia oraz inne szczegóły znajdą Państwo pod linkiem https://cbepolska.pl/pl/ix-forum-spalania-biomasy-i-odpadow.html
Termin: 11 marca 2020 r. Miejsce: Sound Garden Hotel, ul. Żwirki i Wigury 18, Warszawa
TEMAT PRZEWODNI SOSEXPO 2020:
PAKIET ODPADOWY- PRZYGOTOWANIE POLSKI
Celem organizowanego Forum jest prezentacja najaktualniejszych tematów i zagadnień dotyczących gospodarki odpadowej i ochrony środowiska. SOSEXPO to również miejsce spotkań przedstawicieli samorządów z producentami, dystrybutorami, a także dostawcami technologii komunalnej z administracją rządową, organizacjami non-profit i ekspertami branżowymi.
Forum co roku podejmuje najbardziej aktualne tematy w branży ? tak by uczestnicy konferencji mieli możliwość zarówno zapoznania się z najnowszymi wytycznymi administracyjnymi i pozyskania wiedzy.
Dodatkowo doskonałą możliwość networkingu i pozyskania nowych kontaktów biznesowych stwarza wystawa, na której nowoczesne produkty, maszyny, technologie i innowacyjne rozwiązania do zastosowania w gospodarce odpadami prezentują polskie i zagraniczne firmy działające bezpośrednio i pośrednio w branży gospodarki odpadowej.
W SOSEXPO co roku bierze udział ponad 200 osób w tym: wysokiej rangi przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej, środowisk przemysłowych i biznesowych, instytucji publicznych, instytutów badawczo-naukowych, firm odbierającym odpady, organizacji odzysku i podmiotów pośredniczących, stowarzyszeń i izb branżowych, akademickich inkubatorów przedsiębiorczości a także zakładów gospodarowania odpadami.
WYSTAWA
Na stoiskach usytuowanych w pobliżu sal konferencyjnych swoje nowoczesne produkty, maszyny, technologie i innowacyjne rozwiązania do zastosowania w gospodarce odpadami prezentują polskie i zagraniczne firmy działające bezpośrednio i pośrednio w branży gospodarki odpadowej. Do udziału w wystawie zapraszamy firmy prezentujące produkty i rozwiązania z następujących obszarów tematycznych.
PROGRAM SOSEXPO 2020
Podczas SOSEXPO 2020 podejmiemy m.in. następujące tematy:
- Priorytety w gospodarce odpadami- wizja Ministerstwa Klimatu implementacji ROP w Polsce
- Pakiet odpadowy w Polsce- wyzwania i szanse dla przedsiębiorców
- Rola NFOŚiGW w Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta
- Analiza stanu gospodarki odpadami komunalnymi w Polsce w świetle najnowszych zmian prawnych
- Realizacja celów gospodarki odpadami komunalnymi- nowe wyzwania dla gmin
Spojrzymy również na realizację pakietu odpadowego oczami przemysłu, firm gospodarki odpadami oraz firm recyclingowych.
Kluczowym tematem SOSEXPO 2020, wieńczącym tegoroczne obrady będzie dyskusja na temat Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta, która, mamy nadzieję, da odpowiedź na pytanie czy ROP uzdrowi system gospodarki.
PATRONATY
O tym jak ważną dla środowiska gospodarki odpadami jest organizowane od 9 lat Forum Gospodarki Odpadami SOSEXPO świadczą liczne patronaty honorowe i współpraca z czołowymi organizacjami branżowymi.
Patronat honorowy nad kolejnymi edycjami SOSEXPO przyjmowały m.in.: Ministerstwo Środowiska, Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, Komisja Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, Prezydent m.st. Warszawy, Federacja Regionalnych Związków Gmin i Powiatów RP, Pracodawcy RP oraz Przedsiebiorcy.pl a patronat branżowy: Krajowa Izba Gospodarcza, Polska Izba Gospodarki Odpadami, Związek Pracodawców Gospodarki Odpadami, Krajowe Forum Dyrektorów Zakładów Oczyszczania Miast oraz NOT.
SOSEXPO 2020 patronatem honorowym objęły do tej pory : Ministerstwo Rozwoju, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska, Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego oraz Prezydent m.st. Warszawy.
Szczegóły: https://sosexpo.ztw.pl/