Calendar

lut
5
wt.
PATRONAT:10. Międzynarodowa Konferencja Selektywna zbiórka, segregacja i recykling odpadów, ABRYS, Poznań, Berlin.
lut 5 – lut 7 całodniowy

Jubileuszowa konferencja dotycząca selektywnej zbiórki w Poznaniu i Berlinie!

O tym jak ważnym zagadnieniem dla systemu gospodarki odpadami jest selektywna zbiórka odpadów, segregacja i recykling nikogo nie trzeba przekonywać. Z najnowszym ujęciem tego tematu, wytycznymi, dobrymi praktykami, efektywnymi technologiami będzie można zapoznać się podczas 10. Międzynarodowej Konferencji ?Selektywna zbiórka, segregacja i recykling odpadów?. Wydarzenie odbędzie się w dniach 5-7 lutego br. w Poznaniu.

 Zmiana podejścia do gospodarki odpadami na przestrzeni lat

Pierwsze dwa dni konferencji będą poświęcone szerokiemu spektrum tematów związanych z wiodącym zagadnieniem konferencji. Ze względu na międzynarodowy charakter na konferencji zostaną poruszone najważniejsze zagadnienia dotyczące wizji rozwoju gospodarki o obiegu zamkniętym w Europie i w Polsce. Specjaliści z różnych instytucji zaprezentują m.in. plany Parlamentu Europejskiego w tym zakresie, czy zagadnienie rozszerzonej odpowiedzialności producenta w kontekście GOZ. Jednym z ważnych tematów będzie także problematyka związana z zagospodarowaniem opakowań m.in. systemy zagospodarowania odpadów wielomateriałowych, innowacje w zakresie technologii recyklingu i odzysku szkła, zwiększanie możliwości sortowania odpadów papierowych czy odzysk i recykling puszek aluminiowych. Zaproszeni eksperci rozwiną także temat selektywnej zbiórki bioodpadów i biorecyklingu. W ramach tego zagadnienia zostanie przedstawione m.in. porównanie szacunkowych kosztów dla różnych rozwiązań selektywnej zbiórki oraz propozycje rozwiązań dla kompostowania odpadów zielonych. Jubileuszowa edycja konferencji będzie z pewnością niepowtarzalną okazją, aby usłyszeć o zmianach i rozwoju, które dokonały się na przestrzeni ostatnich 10 lat w gospodarce odpadami.

  1. Wyjazd techniczny 7 lutego:
    Trzeciego dnia konferencji zaplanowane są dwa ciekawe wyjazdy studyjne.. Pierwszym obiektem będzie BSR Biogasanlage, instalacja znajdująca się w berlińskiej dzielnicy Ruhleben. Instalacja działa od 2013r. i odbiera ponad 60% odpadów i bioodpadów w Berlinie. W swojej najnowszej fabryce każdego roku fermentowane jest ok. 60 000 ton bioodpadów.

    Drugi obiekt to poznańska biokompostownia zarządzana przez Zakład Zagospodarowania Odpadów w Poznaniu. Instalacja ta jest jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów nie tylko w Polsce, ale również w tej części Europy. Jej zadaniem jest zagospodarowanie odpadów ulegających biodegradacji selektywnie zebranych przez mieszkańców aglomeracji poznańskiej. Odpady trafiające do biokompostowni przetwarzane są w energię elektryczną, cieplną oraz kompost. Instalacja rocznie przerabia ok. 30 000 ton odpadów biodegradowalnych.

Ważne: ilość miejsc na wyjazd techniczny do Berlina jest ograniczona, liczy się kolejność zgłoszeń. Zostaje coraz mniej miejsc!

http://www.abrys.pl/szkolenia-i-konferencje/wyszukiwarka-konferencji/pojedyncza-konferencja/cal/event/id/238/2019/02/05/?tx_cal_controller%5Bpreview%5D=1&cHash=48e3c4292ce11806682f3cc0b87eef7e

 

mar
5
wt.
PATRONAT: 29. Konferencja Eksploatacja i rekultywacja składowisk odpadów 2019, ABRYS, Szklarska Poręba
mar 5 – mar 7 całodniowy

Konferencja ?Eksploatacja i rekultywacja składowisk odpadów? to niemal od trzech dekad przestrzeń transferu wiedzy i wymiany doświadczeń pomiędzy osobami zajmującymi się eksploatacją składowisk odpadów a światem nauki i biznesu. Tegoroczne spotkanie odbędzie się w ciekawym momencie wejścia w życie zmian Ustawy z 20 lipca 2018 roku o odpadach i niektórych innych ustaw.

ZŁOŻONA PROBLEMATYKA

Na spotkaniu omawiany będzie szereg ważnych i ciekawych zagadnień. Poza zmianami prawnymi eksperci poruszą problematykę rekultywacji składowisk na konkretnych przykładach. Przedstawimy m.in. projekt LUMAT, czyli rewitalizację hałdy pocynkowej w Rudzie Śląskiej.Ponadto poruszymy temat eksploatacji farmy fotowoltaicznej na zrekultywowanym składowisku odpadów w gminie Ustronie Morskie oraz zaprezentujemy zagraniczny projekt rekultywacji i zagospodarowania zamkniętego składowiska odpadów w Cork (Irlandia). Nie zabraknie też tematu o próbach likwidacji składowiska kwaśnych smół porafinacyjnych (tzw. Doły Kwasowe) po rafinerii w Czechowicach-Dziedzicach. Omówimy bieżące problemy eksploatacji składowisk, takie jak  odory, skarpy, ptactwo i odcieki. Kilka wystąpień będzie poświęconych też kwestii biogazu składowiskowego, m.in. systemów wsparcia dla biogazu zgodnie z nową ustawą o OZE. Prelegenci pochylą się także nad kwestią monitoringu i pożarów na składowiskach, wskazując praktyczne rozwiązania i przykłady prewencji. Bezpieczeństwo pożarowe, termowizja, możliwości wykorzystania dronów do monitoringu to tylko niektóre z wybranych tematów.

WARSZTATY ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW

Ponieważ uczestnicy poprzednich edycji konferencji sygnalizowali organizatorom chęć praktycznej nauki rozwiązywania niełatwych problemów związanych z eksploatacją składowisk, w tym roku po raz pierwszy planowane jest przeprowadzenie warsztatów w oparciu o metodę PROBLEM SOLVING. Odbędą się one trzeciego dnia spotkania, a ich uczestnicy dowiedzą się m.in., jak zarządzać składowiskiem odpadów w realnych sytuacjach kryzysowych takich jak pożary czy skażenie wód podziemnych oraz jak poradzić sobie z komunikacją z mediami podczas takich zdarzeń. Jednak konferencja to nie tylko referaty i dyskusje. Dlatego pierwszego dnia wydarzenia uczestnicy spotkają się podczas uroczystej kolacji połączonej z imprezą tematyczną w stylu rock?n?roll, a dzień później udadzą się na klimatyczny spacer z pochodniami nad Wodospad Szklarki w towarzystwie Walończyków. Zwieńczeniem tego wieczoru będzie kolacja w restauracji w aurze karkonoskich legend i tradycji.

Szczegóły: https://tiny.pl/tx2lr

 

maj
29
śr.
Patronat: 2. Polsko-czeska konferencja: Poziomy odzysku a zagospodarowanie frakcji kalorycznej, EKORUM, Ołomuniec (Brno-Kraków)
maj 29 – maj 31 całodniowy
W  ostatnich latach system gospodarki odpadami komunalnymi w  Polsce przeszedł gruntowną zmianę, dostosowując się do najnowszych trendów i  technologii oraz wymogów wynikających z  dyrektyw Unii Europejskiej. Z kolei gospodarka Czech jest uważana za jedną z najstabilniejszych spośród wszystkich państw postsocjalistycznych. Choć obszar gospodarki odpadami jest tu jeszcze stosunkowo młody, to jednak rozwija się on bardzo dynamicznie.
Jakie wyzwania stoją przed naszymi krajami w zakresie gospodarki odpadami komunalnymi?  Czym możemy pochwalić się przed naszymi sąsiadami, a  jakie działania podejmowane na ich terenie mogą być dla nas wzorem?
? m.in. na tego typu pytania będziemy poszukiwali odpowiedzi podczas czesko-polskiej konferencji ?Wyzwania w  gospodarce odpadami komunalnymi?.
W  trakcie wydarzenia poruszona zostanie również tematyka poziomów odzysku i  recyklingu, gospodarowania frakcją kaloryczną, rola instalacji do spalania odpadów, nowych kierunków w przetwarzaniu odpadów. Do grona prelegentów zaprosiliśmy ekspertów z  branży gospodarki odpadami obu państw.
Mamy nadzieję, że tematy wystąpień oraz prowadzone dyskusje staną się platformą wymiany wiedzy i  doświadczeń w  temacie organizacji i funkcjonowania optymalnego systemu gospodarki odpadami.
Zapraszamy do Ołomuńca !
informacje szczegółowe: http://www.ekorum.pl/pl/news.php?item.34
wrz
12
czw.
Spotkanie Grupy roboczej ds. ROP @ Zygmunta Słomińskiego 19
wrz 12@10:00 – 12:00
Spotkanie Grupy roboczej ds. ROP @ Zygmunta Słomińskiego 19

Spotkanie konsultacyjne dotyczące założeń systemu Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta zaprezentowanych przez Ministerstwo Środowiska zaprezentowanego w czasie spotkania konsultacyjnego w dniu 2.09.2019.

https://www.gov.pl/web/srodowisko/w-m-o-systemie-rozszerzonej-odpowiedzialnosci-producenta

 

mar
3
wt.
PATRONAT: 30. Konferencja eksploatacja i rekultywacja składowisk odpadów, ABRYS, Szklarska Poręba
mar 3 – mar 5 całodniowy
PATRONAT: 30. Konferencja eksploatacja i rekultywacja składowisk odpadów, ABRYS, Szklarska Poręba

Konferencja w 2020 roku to już 30. jubileuszowa edycja i najważniejsze wydarzenie dla branży związanej ze składowiskami odpadów. Konferencja odpowiada na zapotrzebowanie rynku oraz stwarza możliwość spotkania interesariuszy. Problematyka składowisk odpadów w związku z zachodzącymi na świecie zmianami jest nadal aktualna. Podczas konferencji przedstawione zostaną najważniejsze zmiany prawne wynikające m.in. z ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw, rozporządzenia w sprawie wymagań w zakresie ochrony przeciwpożarowej, rozporządzenia w sprawie składowisk odpadów oraz zmian decyzji m.in. w zakresie formy i wysokości zabezpieczenia roszczeń. Konferencja wskazuje uczestnikom dobre praktyki związane z monitoringiem składowisk. Porusza tematy ważne z puntu widzenia bezpieczeństwa (pożary składowisk) i zarządzania składowiskiem odpadów. Tegoroczna konferencja odpowie na pytanie jaka przyszłość czeka składowiska odpadów. Przedstawione zostaną projekty rekultywacyjne, szerzej omówiony zostanie także temat biogazu na składowiskach. W tegorocznej edycji zostanie powtórzona formuła konferencji ? alternatywą dla wyjazdu studyjnego będą warsztaty prawno-managerskie.

Główne zagadnienia konferencji:

1. Aspekty prawne:

– Składowanie odpadów po nowemu, co się zmieniło. Nowelizacja ustawy o odpadach

– Rozporządzenie w sprawie wymagań w zakresie ochrony przeciwpożarowej

– Wymagania prawne dla wizyjnego systemu kontroli składowisk

– Rozbieżność przepisów z praktyką stosowaną na składowiskach odpadów

– Dotacja NFOŚiGW do wali z nielegalnymi składowiskami odpadów niebezpiecznych

– Wnioski o zmianę decyzji w zakresie formy i wysokości zabezpieczenia roszczeń

– Jak nowa opłata marszałkowska wpłynie na składowanie odpadów w Polsce?

– Co powinna zawierać dokumentacja dotycząca rekultywacji składowisk

2. Eksploatacja i biogaz na składowiskach:

– Oczyszczanie odcieków na terenach składowisk odpadów

– Kogeneracja w eksploatacji

– Składowanie frakcji kalorycznej

– Wytyczne badań morfologicznych

– Emisja CO2 na składowiskach

– Potencjał energetyczny składowisk

– Wpływ frakcji bio na efektywność instalacji

– Uciążliwość odorowa

– Zwierzęta na składowiskach

– Jak sobie radzić w sytuacjach awaryjnych

3. Rekultywacja składowisk:

– Składowiska- czy widzi się dla nich przyszłość

– Wycieki składowiskowe

– Zmiany klimatu, a zagrożenia dla środowiska

– Zamknięcie składowiska i co dalej. Nowoczesne metody rekultywacji składowisk

– Nowe możliwości wykonywania okrywy rekultywacyjnej

– Odpady wykorzystywane w rekultywacji

– Nielegalne składowiska odpadów niebezpiecznych, jak z nimi walczyć?

– Transformacja energetyczna, przyszłość na zrekultywowanych składowiskach odpadów

4. Monitoring i pożary na składowiskach odpadów:

– Pożary odpadów: geneza, przyczyny i propozycje rozwiązań

– Pożary na składowiskach, a odszkodowania

– System monitoringu składowisk odpadów ? wyzwania dla instalacji

– Nowoczesne technologie – szansa dla monitoringu składowisk

– Baza danych o odpadach sposobem na uszczelnienie systemu gospodarki odpadami

– Kontrola składowisk po nowemu czy Straż Pożarna jest na przygotowana

Propozycje tematów na warsztaty:

– budowanie marki osobistej

– benchmarking, jako narzędzie doskonalenia organizacji

– rozwiązania, które pomagają w dążeniu do doskonałości

– narzędzia wspomagające eksploatację, zarządzanie i rekultywację

– wizyjny system kontroli miejsc magazynowania odpadów (dostępne metody, rozwiązania techniczne, uwiecznienie wizerunku a ochrona danych, spełnienie wymagań prawnych)

– zabezpieczenia roszczeń ( formy, instytucje uprawnione, zawieranie umów)

Szczegóły: http://www.abrys.pl/szkolenia-i-konferencje/wyszukiwarka-konferencji/pojedyncza-konferencja/cal/event/id/259/2020/03/03/?tx_cal_controller%5Bpreview%5D=1&cHash=8be6f993ce59e2d1939247c2bc8fe083