Calendar

mar
5
wt.
PATRONAT: 29. Konferencja Eksploatacja i rekultywacja składowisk odpadów 2019, ABRYS, Szklarska Poręba
mar 5 – mar 7 całodniowy

Konferencja ?Eksploatacja i rekultywacja składowisk odpadów? to niemal od trzech dekad przestrzeń transferu wiedzy i wymiany doświadczeń pomiędzy osobami zajmującymi się eksploatacją składowisk odpadów a światem nauki i biznesu. Tegoroczne spotkanie odbędzie się w ciekawym momencie wejścia w życie zmian Ustawy z 20 lipca 2018 roku o odpadach i niektórych innych ustaw.

ZŁOŻONA PROBLEMATYKA

Na spotkaniu omawiany będzie szereg ważnych i ciekawych zagadnień. Poza zmianami prawnymi eksperci poruszą problematykę rekultywacji składowisk na konkretnych przykładach. Przedstawimy m.in. projekt LUMAT, czyli rewitalizację hałdy pocynkowej w Rudzie Śląskiej.Ponadto poruszymy temat eksploatacji farmy fotowoltaicznej na zrekultywowanym składowisku odpadów w gminie Ustronie Morskie oraz zaprezentujemy zagraniczny projekt rekultywacji i zagospodarowania zamkniętego składowiska odpadów w Cork (Irlandia). Nie zabraknie też tematu o próbach likwidacji składowiska kwaśnych smół porafinacyjnych (tzw. Doły Kwasowe) po rafinerii w Czechowicach-Dziedzicach. Omówimy bieżące problemy eksploatacji składowisk, takie jak  odory, skarpy, ptactwo i odcieki. Kilka wystąpień będzie poświęconych też kwestii biogazu składowiskowego, m.in. systemów wsparcia dla biogazu zgodnie z nową ustawą o OZE. Prelegenci pochylą się także nad kwestią monitoringu i pożarów na składowiskach, wskazując praktyczne rozwiązania i przykłady prewencji. Bezpieczeństwo pożarowe, termowizja, możliwości wykorzystania dronów do monitoringu to tylko niektóre z wybranych tematów.

WARSZTATY ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW

Ponieważ uczestnicy poprzednich edycji konferencji sygnalizowali organizatorom chęć praktycznej nauki rozwiązywania niełatwych problemów związanych z eksploatacją składowisk, w tym roku po raz pierwszy planowane jest przeprowadzenie warsztatów w oparciu o metodę PROBLEM SOLVING. Odbędą się one trzeciego dnia spotkania, a ich uczestnicy dowiedzą się m.in., jak zarządzać składowiskiem odpadów w realnych sytuacjach kryzysowych takich jak pożary czy skażenie wód podziemnych oraz jak poradzić sobie z komunikacją z mediami podczas takich zdarzeń. Jednak konferencja to nie tylko referaty i dyskusje. Dlatego pierwszego dnia wydarzenia uczestnicy spotkają się podczas uroczystej kolacji połączonej z imprezą tematyczną w stylu rock?n?roll, a dzień później udadzą się na klimatyczny spacer z pochodniami nad Wodospad Szklarki w towarzystwie Walończyków. Zwieńczeniem tego wieczoru będzie kolacja w restauracji w aurze karkonoskich legend i tradycji.

Szczegóły: https://tiny.pl/tx2lr

 

maj
9
czw.
Patronat: 14. Konferencja ?Recykling zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego?, 9-10 maja 2019 r., Warszawa, Hotel Airport Okęcie @ Hotel Airport Okęcie
maj 9 – maj 10 całodniowy

Szanowni Państwo,

już po raz 14. spotkamy się w Airport Hotel Okęcie**** na Konferencji Recykling zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, w terminie 9-10 maja 2019 r. Tegoroczna edycja potrwa 2 dni!

Pierwszego dnia konferencji organizatorzy zaplanowali 2 sesje, których tematami wiodącymi będą: prawo polskie i europejskie, minimalne ceny za recykling, kontrole i monitoring u recyklerów oraz otoczenie rynkowe, innowacje i audyty. Ważnymi tematami będą z pewnością: realizacja dyrektywy WEEE w kontekście dyrektywy odpadowej z 30.05.2018, zmiany w ustawie o Inspekcji Ochrony Środowiska i ich wpływ na kontrole przedsiębiorstw z branży ZSEE. Omówimy także propozycje rozwiązań związanych z wprowadzeniem ROP. Pierwsza sesja zakończy się ciekawym panelem dyskusyjnym: Ekologia i ekonomia ? czy dadzą się pogodzić na rynku ZSEE?, w którym wezmą udział reprezentanci różnych stron zainteresowanych tematem. Nowością tej konferencji będzie jednak drugi panel w formie ringu, na zakończenie pierwszego dnia, w którym po raz pierwszy w otwartej dyskusji spotkają się główni interesariusze tego rynku, nierzadko o mocno przeciwstawnych poglądach. Naprzeciw siebie usiądą przedstawiciele producentów, organizacji odzysku i przetwarzających odpady. Pomyślimy, w którym kierunku rynek ZSEE powinien się rozwijać i jak uniknąć problemów z szarą strefą, a jak wspólnie inwestować w mądrą edukację.

Podobnie jak w poprzednim roku drugiego dnia konferencji uczestnicy przemieszczą się na największe targi elektroniczne w Polsce Electronics Show Warsaw Expo. Organizatorzy przewidzieli czas wolny, podczas którego uczestnicy mogą zapoznać się z najnowocześniejszymi rozwiązaniami elektroniki użytkowej. Tego dnia  w ramach konferencji APPLiA zaprasza na debatę na targach, podczas której zostaną omówione takie zagadnienia jak: efektywność energetyczna, gospodarka obiegu zamkniętego na rynku  ZSEE czy przemysł 4.0.

Warszawska wspólna konferencja Abrys i APPLiA to spotkanie przedsiębiorców, ekspertów, polityków, którzy mają szczególną okazję do wymiany stanowisk. Tegoroczna odświeżona formuła wydarzenia powinna temu sprzyjać jeszcze bardziej. W konferencji zapowiedzieli swój udział przedstawiciele Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska – Główny Inspektor Ochrony Środowiska Paweł Ciećko oraz Dyrektor Departamentu Kontroli Gospodarowania Odpadami Izabela Szadura. Organizatorzy mają nadzieję, że największą wartością tej konferencji będzie dogłębne poruszenie najbardziej newralgicznych tematów w tak szerokim gronie uczestników.

W przypadku pytań do Państwa dyspozycji pozostaje koordynator konferencji Pani Marta Bruzdewicz (M. +48 881 932 976, e-mail: m.bruzdewicz@abrys.pl).

Zarejestrować się na konferencję można poprzez stronę: https://zsee2019.konfeo.com/ lub wysyłając kartę zgłoszenia (https://tiny.pl/ttsg4) na m.bruzdewicz@abrys.pl.

Aktualny program konferencji znajdą Państwo na stronie: https://tiny.pl/ttsg6

Serdecznie zapraszamy!