Calendar

lut
5
wt.
PATRONAT:10. Międzynarodowa Konferencja Selektywna zbiórka, segregacja i recykling odpadów, ABRYS, Poznań, Berlin.
lut 5 – lut 7 całodniowy

Jubileuszowa konferencja dotycząca selektywnej zbiórki w Poznaniu i Berlinie!

O tym jak ważnym zagadnieniem dla systemu gospodarki odpadami jest selektywna zbiórka odpadów, segregacja i recykling nikogo nie trzeba przekonywać. Z najnowszym ujęciem tego tematu, wytycznymi, dobrymi praktykami, efektywnymi technologiami będzie można zapoznać się podczas 10. Międzynarodowej Konferencji ?Selektywna zbiórka, segregacja i recykling odpadów?. Wydarzenie odbędzie się w dniach 5-7 lutego br. w Poznaniu.

 Zmiana podejścia do gospodarki odpadami na przestrzeni lat

Pierwsze dwa dni konferencji będą poświęcone szerokiemu spektrum tematów związanych z wiodącym zagadnieniem konferencji. Ze względu na międzynarodowy charakter na konferencji zostaną poruszone najważniejsze zagadnienia dotyczące wizji rozwoju gospodarki o obiegu zamkniętym w Europie i w Polsce. Specjaliści z różnych instytucji zaprezentują m.in. plany Parlamentu Europejskiego w tym zakresie, czy zagadnienie rozszerzonej odpowiedzialności producenta w kontekście GOZ. Jednym z ważnych tematów będzie także problematyka związana z zagospodarowaniem opakowań m.in. systemy zagospodarowania odpadów wielomateriałowych, innowacje w zakresie technologii recyklingu i odzysku szkła, zwiększanie możliwości sortowania odpadów papierowych czy odzysk i recykling puszek aluminiowych. Zaproszeni eksperci rozwiną także temat selektywnej zbiórki bioodpadów i biorecyklingu. W ramach tego zagadnienia zostanie przedstawione m.in. porównanie szacunkowych kosztów dla różnych rozwiązań selektywnej zbiórki oraz propozycje rozwiązań dla kompostowania odpadów zielonych. Jubileuszowa edycja konferencji będzie z pewnością niepowtarzalną okazją, aby usłyszeć o zmianach i rozwoju, które dokonały się na przestrzeni ostatnich 10 lat w gospodarce odpadami.

  1. Wyjazd techniczny 7 lutego:
    Trzeciego dnia konferencji zaplanowane są dwa ciekawe wyjazdy studyjne.. Pierwszym obiektem będzie BSR Biogasanlage, instalacja znajdująca się w berlińskiej dzielnicy Ruhleben. Instalacja działa od 2013r. i odbiera ponad 60% odpadów i bioodpadów w Berlinie. W swojej najnowszej fabryce każdego roku fermentowane jest ok. 60 000 ton bioodpadów.

    Drugi obiekt to poznańska biokompostownia zarządzana przez Zakład Zagospodarowania Odpadów w Poznaniu. Instalacja ta jest jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów nie tylko w Polsce, ale również w tej części Europy. Jej zadaniem jest zagospodarowanie odpadów ulegających biodegradacji selektywnie zebranych przez mieszkańców aglomeracji poznańskiej. Odpady trafiające do biokompostowni przetwarzane są w energię elektryczną, cieplną oraz kompost. Instalacja rocznie przerabia ok. 30 000 ton odpadów biodegradowalnych.

Ważne: ilość miejsc na wyjazd techniczny do Berlina jest ograniczona, liczy się kolejność zgłoszeń. Zostaje coraz mniej miejsc!

http://www.abrys.pl/szkolenia-i-konferencje/wyszukiwarka-konferencji/pojedyncza-konferencja/cal/event/id/238/2019/02/05/?tx_cal_controller%5Bpreview%5D=1&cHash=48e3c4292ce11806682f3cc0b87eef7e

 

maj
9
czw.
Patronat: 14. Konferencja ?Recykling zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego?, 9-10 maja 2019 r., Warszawa, Hotel Airport Okęcie @ Hotel Airport Okęcie
maj 9 – maj 10 całodniowy

Szanowni Państwo,

już po raz 14. spotkamy się w Airport Hotel Okęcie**** na Konferencji Recykling zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, w terminie 9-10 maja 2019 r. Tegoroczna edycja potrwa 2 dni!

Pierwszego dnia konferencji organizatorzy zaplanowali 2 sesje, których tematami wiodącymi będą: prawo polskie i europejskie, minimalne ceny za recykling, kontrole i monitoring u recyklerów oraz otoczenie rynkowe, innowacje i audyty. Ważnymi tematami będą z pewnością: realizacja dyrektywy WEEE w kontekście dyrektywy odpadowej z 30.05.2018, zmiany w ustawie o Inspekcji Ochrony Środowiska i ich wpływ na kontrole przedsiębiorstw z branży ZSEE. Omówimy także propozycje rozwiązań związanych z wprowadzeniem ROP. Pierwsza sesja zakończy się ciekawym panelem dyskusyjnym: Ekologia i ekonomia ? czy dadzą się pogodzić na rynku ZSEE?, w którym wezmą udział reprezentanci różnych stron zainteresowanych tematem. Nowością tej konferencji będzie jednak drugi panel w formie ringu, na zakończenie pierwszego dnia, w którym po raz pierwszy w otwartej dyskusji spotkają się główni interesariusze tego rynku, nierzadko o mocno przeciwstawnych poglądach. Naprzeciw siebie usiądą przedstawiciele producentów, organizacji odzysku i przetwarzających odpady. Pomyślimy, w którym kierunku rynek ZSEE powinien się rozwijać i jak uniknąć problemów z szarą strefą, a jak wspólnie inwestować w mądrą edukację.

Podobnie jak w poprzednim roku drugiego dnia konferencji uczestnicy przemieszczą się na największe targi elektroniczne w Polsce Electronics Show Warsaw Expo. Organizatorzy przewidzieli czas wolny, podczas którego uczestnicy mogą zapoznać się z najnowocześniejszymi rozwiązaniami elektroniki użytkowej. Tego dnia  w ramach konferencji APPLiA zaprasza na debatę na targach, podczas której zostaną omówione takie zagadnienia jak: efektywność energetyczna, gospodarka obiegu zamkniętego na rynku  ZSEE czy przemysł 4.0.

Warszawska wspólna konferencja Abrys i APPLiA to spotkanie przedsiębiorców, ekspertów, polityków, którzy mają szczególną okazję do wymiany stanowisk. Tegoroczna odświeżona formuła wydarzenia powinna temu sprzyjać jeszcze bardziej. W konferencji zapowiedzieli swój udział przedstawiciele Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska – Główny Inspektor Ochrony Środowiska Paweł Ciećko oraz Dyrektor Departamentu Kontroli Gospodarowania Odpadami Izabela Szadura. Organizatorzy mają nadzieję, że największą wartością tej konferencji będzie dogłębne poruszenie najbardziej newralgicznych tematów w tak szerokim gronie uczestników.

W przypadku pytań do Państwa dyspozycji pozostaje koordynator konferencji Pani Marta Bruzdewicz (M. +48 881 932 976, e-mail: m.bruzdewicz@abrys.pl).

Zarejestrować się na konferencję można poprzez stronę: https://zsee2019.konfeo.com/ lub wysyłając kartę zgłoszenia (https://tiny.pl/ttsg4) na m.bruzdewicz@abrys.pl.

Aktualny program konferencji znajdą Państwo na stronie: https://tiny.pl/ttsg6

Serdecznie zapraszamy!

maj
29
śr.
Patronat: 2. Polsko-czeska konferencja: Poziomy odzysku a zagospodarowanie frakcji kalorycznej, EKORUM, Ołomuniec (Brno-Kraków)
maj 29 – maj 31 całodniowy
W  ostatnich latach system gospodarki odpadami komunalnymi w  Polsce przeszedł gruntowną zmianę, dostosowując się do najnowszych trendów i  technologii oraz wymogów wynikających z  dyrektyw Unii Europejskiej. Z kolei gospodarka Czech jest uważana za jedną z najstabilniejszych spośród wszystkich państw postsocjalistycznych. Choć obszar gospodarki odpadami jest tu jeszcze stosunkowo młody, to jednak rozwija się on bardzo dynamicznie.
Jakie wyzwania stoją przed naszymi krajami w zakresie gospodarki odpadami komunalnymi?  Czym możemy pochwalić się przed naszymi sąsiadami, a  jakie działania podejmowane na ich terenie mogą być dla nas wzorem?
? m.in. na tego typu pytania będziemy poszukiwali odpowiedzi podczas czesko-polskiej konferencji ?Wyzwania w  gospodarce odpadami komunalnymi?.
W  trakcie wydarzenia poruszona zostanie również tematyka poziomów odzysku i  recyklingu, gospodarowania frakcją kaloryczną, rola instalacji do spalania odpadów, nowych kierunków w przetwarzaniu odpadów. Do grona prelegentów zaprosiliśmy ekspertów z  branży gospodarki odpadami obu państw.
Mamy nadzieję, że tematy wystąpień oraz prowadzone dyskusje staną się platformą wymiany wiedzy i  doświadczeń w  temacie organizacji i funkcjonowania optymalnego systemu gospodarki odpadami.
Zapraszamy do Ołomuńca !
informacje szczegółowe: http://www.ekorum.pl/pl/news.php?item.34
mar
11
śr.
Patronat: IX Międzynarodowe Forum Gospodarki Odpadami SOSEXPO 2020, Warszawa.
mar 11 całodniowy

Termin: 11 marca 2020 r. Miejsce: Sound Garden Hotel, ul. Żwirki i Wigury 18, Warszawa 

TEMAT PRZEWODNI SOSEXPO 2020:

PAKIET ODPADOWY- PRZYGOTOWANIE POLSKI

Celem organizowanego Forum jest prezentacja najaktualniejszych tematów i zagadnień dotyczących gospodarki odpadowej i ochrony środowiska. SOSEXPO to również miejsce spotkań przedstawicieli samorządów z producentami, dystrybutorami, a także dostawcami technologii komunalnej z administracją rządową, organizacjami non-profit i ekspertami branżowymi.

Forum co roku podejmuje najbardziej aktualne tematy w branży ? tak by uczestnicy konferencji mieli możliwość zarówno zapoznania się z najnowszymi wytycznymi administracyjnymi i pozyskania wiedzy.

Dodatkowo doskonałą możliwość  networkingu  i  pozyskania  nowych  kontaktów  biznesowych  stwarza wystawa,  na  której  nowoczesne  produkty,  maszyny,  technologie  i  innowacyjne rozwiązania   do   zastosowania   w   gospodarce   odpadami   prezentują   polskie i  zagraniczne  firmy  działające  bezpośrednio  i  pośrednio  w  branży  gospodarki odpadowej.

W SOSEXPO co roku bierze udział ponad 200 osób w tym: wysokiej rangi przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej, środowisk  przemysłowych  i  biznesowych,  instytucji  publicznych,  instytutów  badawczo-naukowych,  firm  odbierającym  odpady, organizacji odzysku i podmiotów pośredniczących, stowarzyszeń i izb branżowych, akademickich inkubatorów przedsiębiorczości a także zakładów gospodarowania odpadami.

WYSTAWA

Na stoiskach usytuowanych w pobliżu sal konferencyjnych swoje  nowoczesne produkty, maszyny, technologie i innowacyjne rozwiązania do zastosowania w gospodarce odpadami prezentują polskie i zagraniczne firmy działające bezpośrednio i pośrednio w branży gospodarki odpadowej. Do udziału w wystawie zapraszamy firmy prezentujące produkty i rozwiązania z następujących obszarów tematycznych.

PROGRAM SOSEXPO 2020

Podczas SOSEXPO 2020 podejmiemy m.in. następujące tematy:

  • Priorytety w gospodarce odpadami- wizja Ministerstwa Klimatu implementacji ROP w Polsce
  • Pakiet odpadowy w Polsce- wyzwania i szanse dla przedsiębiorców
  • Rola NFOŚiGW w Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta
  • Analiza stanu gospodarki odpadami komunalnymi w Polsce w świetle najnowszych zmian prawnych
  • Realizacja celów gospodarki odpadami komunalnymi- nowe wyzwania dla gmin

Spojrzymy również na realizację pakietu odpadowego oczami przemysłu, firm gospodarki odpadami oraz firm recyclingowych.

Kluczowym tematem SOSEXPO 2020, wieńczącym tegoroczne obrady będzie dyskusja na temat Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta, która, mamy nadzieję, da odpowiedź na pytanie czy ROP uzdrowi system gospodarki.

PATRONATY

O tym jak ważną dla środowiska gospodarki odpadami jest organizowane od 9 lat Forum Gospodarki Odpadami SOSEXPO świadczą liczne patronaty honorowe  i współpraca z czołowymi organizacjami branżowymi.

Patronat honorowy nad kolejnymi edycjami SOSEXPO przyjmowały m.in.: Ministerstwo Środowiska, Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, Komisja Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej,  Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, Prezydent m.st. Warszawy, Federacja Regionalnych Związków Gmin i Powiatów RP, Pracodawcy RP oraz Przedsiebiorcy.pl a patronat branżowy: Krajowa Izba Gospodarcza, Polska Izba Gospodarki Odpadami, Związek Pracodawców Gospodarki Odpadami, Krajowe Forum Dyrektorów Zakładów Oczyszczania Miast oraz NOT.

SOSEXPO 2020 patronatem honorowym objęły do tej pory : Ministerstwo Rozwoju, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska, Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego oraz Prezydent m.st. Warszawy.

Szczegóły: https://sosexpo.ztw.pl/

lut
16
wt.
12. Konferencja Selektywna zbiórka, segregacja i recykling odpadów, ABRYS, online.
lut 16 – lut 17 całodniowy

Zmiany w polskim prawie (ustawa o odpadach, ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach) dotyczące m.in. obniżenia wymaganych poziomów recyklingów do 2025 r. skłaniają do dyskusji i analizy obecnego systemu gospodarki odpadami komunalnymi. Świetną okazją będzie udział w Konferencji ?Selektywna zbiórka, segregacja i recykling odpadów?, która tradycyjnie otwiera sezon konferencyjny w branży odpadowej i tym razem odbędzie się online w dniach 16-17 lutego 2021 roku.

  • W trakcie obrad będziemy dyskutować na temat obniżenia wymaganych poziomów recyklingów, które oddalają nas od wcześniej wyznaczonych poziomów recyklingu i przygotowania do ponownego użycia odpadów komunalnych.
  • Zastanowimy się też, jak obecne zmiany wpłyną na rynek surowców? Czy gminy wykorzystają czas na modernizację systemu odpadami? Czy te zmiany zahamują wzrost cen?
  • Podczas konferencji praktycy z polskich gmin, głównie miejskich, zaprezentują swoje doświadczenia w uzyskiwaniu wysokich poziomów recyklingu i technologie, które mogą to usprawnić. Dowiemy się jak im się to udało osiągnąć już teraz?
  • Zaprezentujemy kilka wizji systemu ROP. Który z modeli będzie najkorzystniejszy dla gmin? Który jest do zaakceptowania przez przedsiębiorców? Wiadomo, że rynek czeka na zastrzyk pieniędzy z systemu ROP.
  • Usłyszymy od przedstawicieli instalacji komunalnych co powinno, a co nie powinno trafić na ich linie. Czy ekoprojektowanie i odpowiedzialność producentów ułatwi pracę instalacjom przetwarzania odpadów?

 

Jak Państwo widzą jest wiele pytań, na które chcemy znaleźć odpowiedź. Dlatego serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w największej konferencji w branży związanej z selektywną zbiórką odpadów oraz z odzyskiem surowców i recyklingiem.

Spotkajmy się w gronie ekspertów i praktyków już wkrótce.

 

dr inż. Barbara Kozłowska, Politechnika Łódzka

Przewodnicząca Rady Programowej

 

Więcej informacji na https://selektywna.abrys.pl/

Zarejestruj się na https://selektywnaabrys.konfeo.com/pl/groups

Koordynator konferencji: Olga Rosiak, o.rosiak@abrys.pl, +48 784 036 989