Zielona Energia zasili polską naukę

Od 2021 roku 13 polskich uczelni będzie korzystać z energii elektrycznej pochodzącej wyłącznie z odnawialnych źródeł energii. Wszystko za sprawą umowy, którą Energia Polska sp. z o.o. z Wrocławia podpisała z polskimi uczelniami, m. in. z Politechniką Wrocławską oraz Politechniką Poznańską. Ekologiczny prąd dostarczy SUEZ Zielona Energia Sp. z o.o z Poznania, która wytwarza energię z odpadów.

Zakończył się przetarg na wyjątkowo innowacyjną współpracę. Politechnika Wrocławska, jako reprezentant konsorcjum, podpisała z firmą Energia Polska umowę, dzięki której już od początku 2021 roku polska nauka zostanie zasilona ekologiczną energią. Prawie 100.000 MWh, na które zapotrzebowanie zgłosiły uczelnie, dostarczy SUEZ Zielona Energia z Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych w Poznaniu. Ta ilość prądu odpowiada konsumpcji energii ok. 35.000 gospodarstw domowych. To wyjątkowe współdziałanie biznesu, nauki oraz samorządów jest przykładem potrzebnej współcześnie społecznej odpowiedzialności biznesu i nauki.

Jednym z największych problemów współczesnego świata jest nadmierna produkcja odpadów. Na szczęście problem zauważają nie tylko firmy zajmujące się OZE, ale również samorządy i uczelnie, które w dużej mierze kształtują przyszłość polskiego rynku. Bardzo nas cieszy, że pokierujemy tym procesem zazieleniania energii na polskich uczelniach. W Energia Polska od zawsze dbamy o odnawialne źródła energii oraz o młodych. Podkreślamy mocno, że nauka i studenci to nasza przyszłość. Mamy więc nadzieję, że ta współpraca to krok w kierunku upowszechniania wykorzystania najnowszych technologii w dbaniu o środowisko ? mówi dr Tomasz Żołyniak, prezes firmy Energia Polska.